Czasami spotykamy kogoś, kto wydaje nam się znajomy, ale nie możemy sobie przypomnieć, skąd znamy tę osobę. To efekt, który każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu i może być dość niezręczny, zwłaszcza podczas spotkań towarzyskich czy służbowych. Właśnie o tym chcemy dziś porozmawiać – o tym, skąd może wynikać uczucie, że znamy kogoś, jak sobie przypomnieć, kim jest ta osoba i jak radzić sobie z takimi sytuacjami.
Możliwe przyczyny uczucia znajomości
Wiele razy zastanawialiśmy się, skąd ja Panią znam albo skąd znam tego pana. To uczucie może być wynikiem różnych sytuacji i bodźców. Przede wszystkim, uczucie znajomości może wynikać z tego, że rzeczywiście kiedyś się gdzieś widzieliśmy. Może to być uczestnik spotkania, wydarzenia czy znajomy ze szkoły, studiów lub pracy. Czasem jednak uczucie to może być zwodnicze, ponieważ przyczyną może być również zbieżność cech wyglądu lub zachowania z kimś innym, kogo znamy.
Podobieństwo do innych osób
Często zdarza się, że wydaje nam się, że kogoś znamy tylko dlatego, że jest podobny do innej osoby z naszego otoczenia. Może to być nawet aktor czy piosenkarz, którego znamy z telewizji. Powiedzmy sobie szczerze, kto z nas nie spotkał kogoś, na kogo krążyła odpowiedź: “skąd ja Panią znam” po czym okazało się, że ta osoba tylko przypomina nam kogoś innego?
Associacja z uczuciami
Innym powodem tego uczucia znajomości może być także rodzaj emocji, który osoba wywołuje w nas. Oczywiście, gdy poznajemy nowe osoby, ich gesty, mimika czy sposób mówienia mogą nas kojarzyć się z innymi osobami, które niemal natychmiast przywołują myśl w naszej głowie: “skąd ja Panią znam”.
Jak sobie przypomnieć?
Jeśli naprawdę chcemy sobie przypomnieć, skąd znamy tę osobę, warto spróbować poszukać w głębi naszych wspomnień. Może warto odświeżyć w naszym umyśle wydarzenia lub sytuacje, które mogłyby nam pomóc w przypomnieniu sobie tej osoby. Metodą, która może pomóc, jest zamknięcie oczu oraz skupienie się na swoich myślach. Wówczas możemy pozwolić sobie na przypomnienie sobie szczegółów, ułatwiających identyfikację.
Pytanie wprost
Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, warto zadać pytanie bezpośrednio osobie, z którą rozmawiamy. “Mam wrażenie, że się znamy, czy spotkaliśmy się wcześniej?” – formułując pytanie w ten sposób, pozwalamy drugiej stronie na udzielenie odpowiedzi, która może nam pomóc w przypomnieniu sobie tego, skąd ja Panią znam.
Radzenie sobie z takimi sytuacjami
Najlepszym sposobem radzenia sobie z takimi sytuacjami jest wyrażenie swojego uczucia znajomości delikatnie i nierówno. Należy unikać komentowania na głos: “skąd ja Panią znam?”, gdyż może to być traktowane jako próba wniknięcia w przestrzeń prywatną osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Lepiej jest postępować zgodnie z intuicją oraz wyrazić swoje uczucia w sposób delikatny.
W końcu, niezależnie od tego, czy uda nam się przypomnieć, skąd ja Panią znam, warto ćwiczyć swój umysł oraz zdolności do przypominania sobie przeszłych wydarzeń. Trening może polegać na próbie przypomnienia sobie kolejnych wydarzeń z przeszłości w sposób chronologiczny. Im więcej podobnych ćwiczeń wykonamy, tym łatwiej będzie nam przypominać sobie nie tylko osoby, ale także okoliczności ich poznania.
W głębi wspomnień: śledztwo wewnętrzne
W naszym życiu zdarza się, że momentalnie padają słowa: skąd ja Panią znam? Przesył niniejszego artykułu wskazuje, że uczucie znajomości niekiedy może być mylne, jako że opiera się na podobieństwie z innymi osobami czy emocjach we wspomnieniach. Aby prawidłowo zlokalizować źródło przeczucia znajomości, warto zgłębić pamięć, szukając wydarzeń, które przywrócą nam wspólną historię. Jeśli niepewność utrzymuje się, warto nie krępować się i zapytać bezpośrednio delikatnym tonem. Czego uczymy się z tego? Uczucie znajomości to jedno z tajemniczych akordów naszego umysłu, zatem warto praktykować różne treningi pamięciowe, aby ułatwić sobie nawigację w przeszłości.