Ile części liczy oszałamiające uniwersum Star Wars?

Uniwersum Star Wars to niewątpliwie jedno z najbardziej oszałamiających i wpływowych w historii filmowej i popkultury. Od pierwszej części, która wywrócić do góry nogami świat kinematografii, twórca George Lucas sprawił, że nierzadko zastanawiamy się ile dokładnie części liczy ta pełna galaktycznych wyzwań, niezwykłych planet i niezliczonych bohaterów saga. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Star Wars: legendarne filmy podzielone na trzy trylogie

A więc zaczynajmy od podstaw: ile części liczy oszałamiające uniwersum Star Wars? Na dzień dzisiejszy mamy do czynienia z dziewięcioma głównymi filmami z serii, które możemy podzielić na trzy trylogie. Za najważniejszą, nie tylko ze względu na pierwszenstwo, ale również z powodu swojej wyjątkowej historii i wpływu na późniejsze części, uważana jest trylogia oryginalna.

Trylogia oryginalna – początek epopei

Pierwsza z trylogii, czyli trylogia oryginalna, została zrealizowana przez George’a Lucasa w latach 1977-1983 i składała się z trzech filmów, które na zawsze zmieniły sposób, w jaki patrzymy na kino: “Nowa nadzieja” (IV część), “Imperium kontratakuje” (V część) oraz “Powrót Jedi” (VI część). To właśnie ta trylogia otworzyła przed nami drzwi do nieśmiertelnych opowieści o Jedi, Sithach i całym niezwykłym, galaktycznym świecie.

Trylogia prequel – poznajemy początki

Kolejna trylogia, określana mianem prequel, ukazała się długo po pierwszej, w latach 1999-2005. Jej twórcą, podobnie jak w przypadku trylogii oryginalnej, był George Lucas. Tym razem przeszliśmy wstecz w czasie, aby poznać przeszłość bohaterów i antagonista z trylogii oryginalnej, a także odkryć źródła gigantycznych przemian, które nastąpiły w dalszych częściach. W skład trylogii prequel wchodzą filmy “Mroczne widmo” (I część), “Atak klonów” (II część) i “Zemsta Sithów” (III część).

Trylogia sequel – podróż ku przyszłości

Na trzecią trylogię musieliśmy czekać aż do 2015 roku. Trylogię sequel wyprodukowało studio Disney i przeniosło nas do przyszłości, ukazując losy nowych bohaterów, jak i tych, których pokochaliśmy podczas pierwszych części. Trylogia sequel składa się z filmów – “Przebudzenie mocy” (VII część), “Ostatni Jedi” (VIII część) i “Skywalker – Odrodzenie” (IX część). Chociaż ta trylogia nie zdobyła takiego uznania, jak dwie poprzednie, zawsze będzie miała ważne miejsce w sercach fanów serii.

Filmy fabularne, które poszerzają uniwersum Star Wars

Warto jednak dodać, że oprócz trylogii, wokół osi głównej historii, grasują przedstawienia fabularne, mających na celu poszerzenie świata Star Wars. Są to filmy “Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” oraz “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”. Możemy więc stwierdzić, że uniwersum Star Wars w swojej kinowej formie liczy aż 11 części.

Animowane serie i części dopełniające historię

Nie można również zapominać o serialach oraz produkcjach animowanych. Wśród tych najważniejszych znajdują się “Gwiezdne wojny: Wojny klonów” oraz “Gwiezdne wojny: Rebelianci”. Tak więc mamy już pełne spektrum oszałamiającego i wciąż rosnącego uniwersum Star Wars, które wciąż rozbudowują nowe części czy historie, przypadające zarówno na wielki ekran, jak i seriale w streamingowych usługach.

Podsumowanie – Star Wars ile części: fascynujące uniwersum wciąż się rozbudowuje

Podsumowując, można powiedzieć, że pełna zawiłości sagę Star Wars liczy na dzień dzisiejszy 9 głównych części filmowych, podzielonych na trzy trylogie oraz dwa filmy fabularne poszerzające uniwersum Star Wars. Razem daje nam to 11 filmów dla miłośników tej legendarnej serii. Ponadto warto zwrócić uwagę na liczne seriale oraz dodatkowe multimedia, które bogacą nas o jeszcze więcej wspaniałej, intergalaktycznej historii.

Wielowymiarowe uniwersum Gwiezdnych wojen: trylogie, filmy fabularne i serialowe części

Oszałamiający świat Gwiezdnych wojen rządzi się własnym porządkiem, składając się z trzech kluczowych trylogii, które wyznaczają główną linię fabularną serii. Trylogia oryginalna, prequel oraz sequel tworzą razem 9 podstawowych filmów, które pozwalają nam zgłębić tajemnice tego fascynującego uniwersum. Nie sposób jednak zapominać o dodatkowych filmach fabularnych, takich jak “Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” oraz “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”, które poszerzają kontekst galaktycznych opowieści. To one sprawiają, że miłośnicy Gwiezdnych wojen mogą cieszyć się z aż 11 filmów kinowych.

Majestatyczne uniwersum harmonijnie się rozbudowuje poprzez rozmaite seriale oraz animacje, w których nie brakuje wojny klonów czy rebeliantów. To one dopełniają intergalaktyczny obraz świata Gwiezdnych wojen, nieustannie wzbogacając serię o nowe, pasjonujące odsłony. Zatem przygotuj się na galaktyczną przygodę i odkryj niezwykłość tego epickiego, kosmicznego uniwersum, które wciąż czeka na kolejne, intrygujące historie!

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Tajemnice ukryte w powieści: “Co wyszeptał nam deszcz”

Tajemnice ukryte w powieści: “Co wyszeptał nam deszcz”

Pozwólcie odkryć przed Wami tajemnice skrywane na kartach powieści, która

Next
Olga Tokarczuk: Za co zdobyła Nagrodę Nobla?

Olga Tokarczuk: Za co zdobyła Nagrodę Nobla?

Olga Tokarczuk, polska pisarka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie